Kredi Riski Nedir?

Kredi, nakit ihtiyacı olan tüketiciler için banka ve finans kuruluşları tarafından belirli bir faiz oranı ve vade ile verilen paradır. Kredi riski ise verilen kredilerin tüketici tarafından anaparanın ve/veya faizlerinin zamanında ödenememesi ihtimalidir.Kredi riski bankalar için önemlidir. Bankalar, tüketicilerin kredi riski ile ilgili en net bilgiyi aldıkları yer kredi puanı (notu) olmaktadır. Çünkü; kredi puanı (notu) kişinin geçmişteki ödeme alışkanlıklarını, borçlarını zamanında ödeyip ödemediğini gösterir. Tüketicilere bankalar sık sık kredi puanı (notu) hakkında hatırlatmalar yaparlar. Kredinizin yada kredi kartınızın ödemesi gecikmesi olduğunda aradıklarında ilk söyledikleri sözlerden biridir kredi puanınızın olumsuz yönde etkilenmemesi için işte burada bahsi geçen kredi puanının olumsuz etkilenmesi sizin kredi riskinizi direk etkileyen durumdur. 

Kredi riski yönetimi; krediyi kişiye temin eden bankanın yetki ve değerlendirmesindedir. Kredi tahsis sürecinde bankalar kendi karar süreçlerine uygun değerlendirmeler sonrası kredi alıp almayacağınıza karar verir. Kredi verildikten sonra da ödeme düzeni ve geri dönüşü sistemler tarafından takip edilir. Bankalar verdikleri krediler karşılığında öz kaynaklarından zorunlu karşılıklar ayırmaktadır. Aynı zamanda bankalar öz kaynaklarının belirlenen oranları kadarını kredi olarak kullandırabilirler.  Zamanında ödenmeyen krediler kredi notunuzu düşüreceği gibi bankaların kuralları dahilinde yasal takip, icra takibi gibi kritik süreçlere dönüşebilir. Bu nedenle ödemelerin düzenli yapılması hem banka hem de kredi kullananlar açısından dikkatle yönetilmesi gereken bir risktir.

Kredi Riskimi Lehime Nasıl Döndürebilirim?

Kredi riskinizin lehinize olması için sadece bankalar değil tüm finans merkezleri ile olan borçlarınızı düzenli ödeyin. Hatta GSM operatörlerine dahi gecikmeden ödeme yapın. Bir bilgi de şunu ekleyelim bir süredir Evkur gibi taksitle alışveriş mağazalarından birçoğu finans kuruluşu olarak geçiyor ve yapmadığınız her ödeme sizin kredi puanınızı o da kredi riskinizi direk olarak etkilemektedir.

Zaten Düşük Olan Kredi Puanına Sahibim Kredi Riskini Nasıl Düzeltebilirim?

Aslında şunu söylemek daha doğru kredi puanını düzeltmek kredi riskini düzeltmekten daha kolaydır. Çünkü kredi puanını sizin kredi, kredi kartı, finans kuruluşu ödemeleri ve daha önce belirttiğimiz detaylar ile birkaç ayda yükseltebilirsiniz. Fakat; kredi riskiniz de son 1 yıl çok iyi görünüyor olsanız da son 5 yılın ortalamasında  riskiniz yüksek olabilir. Yüksek yada düşük kredi puanınızdan ziyade uzun yıllar süren ödeme alışkanlığınızın olması daha önemlidir.

Hiç yorum yok