Kartim Calindi Kayboldu Ne Yapabilirim

Kredi kartınız çalındı yada kaybolduğunda neler yapacaksınız ve süreç nasıl işleyeceğine dair bir bilginiz yoksa bu yazıyı dikkatle okumanızı öneririm. Kartınızı kaybettiğiniz / çalındığı ilk andan itibaren süreçleri yazacağız.Bildirmeyi İhmal Etmeyin

Özellikle çanta veya cüzdanını çaldıranların sıkça yapmış olduğu hatalardan biri de bankayı geç bilgilendirmek. Unutmayın ki banka ilk anda siz bildirdiğiniz andan itibaren olan harcamalar ile ilgili işlemler yapabilir. Geç bildirdiğiniz süre boyunca kartınızı bulan yada çalan kişiniyapacağı harcamalardan sorumlu olursunuz. Bunu istemiyorsanız ilk fark ettiğiniz anda bankalarınızı arayın ve kartlarınızı iptal ettirin. Artık o andan itibaren kartınızı bulan yada çalan kişi kişi kartınızı kullanamaz. Böylece paranız güvence altına alınmış olur. 

Polise Tutanak Tutturun

Ne kadar acil işiniz olursa olsun hırsızlık ile ilgili bir durumda olay yerinde varsa bir polis yanına gidin durumu anlatıp tutanak tutturun. Eğer olay yerinde bir polis yoksa 155 Polis İmdat hattını arayarak durumu izah edin. Emin olun çok kısa bir süre içerisinde bir ekip yanınıza gelecektir. Eğer hırsızı görebilme şansınız olduysa çantanızı bulma şansınız da olabilir. Eğer hırsızı göremediyseniz ve hırsız siz kartınızı iptal ettirene kadar kullanmışsa elinizdeki polis tutanağı ile bankadan harcanan miktarı iptal ettirme şansınız olur. Bu noktada şunu da ekleyelim bankalar her ne kadar bu tarz durumlarda 24 saat  boyunca yapılan tüm işlemlerden sizi sorumlu tutmuyor olsa da bankadan bankaya değişen durumlar olabildiği için size güvencedir tutanak. Ayrıca kartınızın sigortası ve banka uygulamaları sizi en fazla 150 TL 'ye kadar sorumlu tutabilir.

Tutanakta olayın tam olarak nerede olduğu, nelerin kaybedildiği ve / veya çalındığına dair bilgiler net ve açık olarak yazılmalıdır. 


Kaybolan - Çalınan Kredi Kartı Harcamaları

Kaybolan yada çalınan kredi kartlarından yapılan harcamalar olmuşsa endişelenmeyin. Bankanızı arayıp kartın çalındığına dair bildirim yaptığınız ve bu harcamalara itiraz etmek istediğinizi belirtin. Bankanız tarafınıza (genelde e-posta yoluyla) harcama bildirim formu gönderecektir. Bu formu doldurup, karakol tutanağı ile beraber bankanıza getirmenizi isteyecektir. Zamandan tasarruf etmek isterseniz karakol tutanağı ile beraber karakola gidip orada formu doldurup verebilirsiniz.

Dipnot:
Unutulmaması gereken bir noktada şifredir. Şifreniz sizin en büyük güvenliğinizdir. Eğer kolay bir şifre 1234, 4321 gibi kullanıyorsanız ve şifre kullanılarak harcama yapılmış ise banka sizin güvenli bir şifre seçmediğiniz yada şifrenizi muhafaza etmediğiniz için suçlayabilir.

Hiç yorum yok