İhtiyaç Kredisi Başvurusunda İstenen Belgeler Nelerdir?

Kredi Çekmek olarak aklınıza takılan sorulara cevap, sorunlarınıza çözüm olmaya devam ediyoruz. Bu yazımızda ihtiyaç kredisi ile ilgili en çok sorulan sorulardan biri olan istenen evrakları inceleyeceğiz.Normal şartlarda bütün bankalar sizlere kredi veya kredili ürünler sunarken evraklar isterler. Fakat; eğer maaş hesabınızın olduğu yada uzun yıllardır kredi kartı veya daha önce kredi kullandığınız bir bankaya başvuruyorsanız evrakların büyük bir çoğunluğu bankada zaten bulunmaktadır. Bu sebeple bu bankalar istemeyebilir yada evrak verileli birkaç yıl olduysa güncellemek için bazılarını isteyebilir. 

İhtiyaç Kredisinde İstenen Evraklar;

Kredi çekerken ilk önce bakılan şey kredi puanınızdır. Aslında ilk evrakta diyebiliriz. Eğer kredi puanı ile ilgili bir sorun yoksa istenen diğer evraklar şunlardır;


- Kimlik Belgesi (Nüfus Cüzdanı, Ehliyet yada Pasaport)
- İkametgah belgesi yada son 3 aya ait kişiye ait fatura
Çalışanlardan Maaş Bordrosu
Memurlardan Maaş Yazısı yada Maaş Bordrosu
Emeklilerden Emekli Hesap Cüzdanı
Serbest Meslek Sahipleri ve Şirket Ortakları için Vergi Levhası, Bilanço - Gelir Tablosu veya Ticaret Sicil Kaydı veya Oda Kayıt Belgesi gerekmektedir.

Kredi çekerken eğer düzenli olarak çalıştığınız bir banka varsa ve oradan kredi alabiliyorsanız tercih etmenizi evrak açısından öneririz. Sürekli çalıştığınız bankalar evraklarınız onlarda olduğu için ve havale / EFT gibi işlemler yaparken dahi evraklarınızı ara ara güncelledikleri için kredi çekerken ek evrak genelde istemezler. Ayrıca sürekli çalıştığınız bankalar sizin ödeme alışkanlıklarınızı, nakit akışınızı ve mali yapınızı sistemsel olarak bildikleri için kredi çekerken daha rahat edersiniz.

Kredi Çekerken Eş Rızası Nedir?

Bir süredir uygulamasını gördüğümüz bir konu; eş rızası. Kredilerde bildiğiniz gibi eskisi kadar kefil aranmıyor. Banka ihtiyaç görürse ancak kefil aranıyor. Fakat, banka kefil isterse kefil olacak kişinin eş rızası gerekmektedir. Ayrıca bir de ipotek ile kredi çekmek mümkün. Bunun da avantajı normal şartlarda size çıkacak kredi tutarından daha yüksek bir meblağ gerekli ise bir malınızı (ev, araba, arsa vb) ipotek ettirerek yüksek tutarlı krediler çekebilirsiniz. Bir diğer avantajı ise ihtiyaç kredileri yasal olarak 36 ay vade iken ipotek ile alınan kredilerde vade 120 aya kadar yükselebilmektedir.

Hiç yorum yok