Harcama İtiraz Formu Nedir, Nasıl Gönderilir?

Harcama itiraz formu, son yıllarda artan sanal dolandırıcılık olayları sebebiyle tüketicilerin sık sık başvurmak zorunda kaldıkları bir olaydır. Tüketiciler bazen iyi niyetlerinin suistimal edilmesi bazen de kandırıldıkları için dolandırıcı şebekeler tarafından kredi kartlarından paralar çekilmektedir. Bankalara harcama itiraz formu ile müracaat edildiğinde bankalar bu ödeme işlemlerini iptal edip para iadelerini gerçekleştirmektedirler. Peki, bu işlemler nasıl oluyor detaylarını inceleyelim.Hangi Kredi / Banka Kartı Ödemelerine İtiraz Edilebilir?

Tüketici kredi kartı hesap özetinden bilgisi dışında yapılan tüm harcamalara itiraz edebilir. Kayıp / çalıntı durumlarında kredi kartı ile gerçekleştirilen tüm işlemlere itiraz edebilir. Alışveriş yapılan üye işyeri ve ATM cihazlarından ötürü kaynaklanan sorunlara itiraz edebilir. 

kredi karti harcama itirazi


İtirazı Kime, Nasıl Yapacağım?

Öncelikle bu noktada yapılması gereken iki işlem bulunmaktadır. Hangi banka müşterisi iseniz o bankanın müşteri hizmetleri / internet bankacılığı veya şube bankacılığı seçeneklerinden birini seçip bankanıza bilgi vermeniz gerekmektedir. Kredi kartı yada banka kartınız çalındı ise bunu fark ettiğiniz ilk anda bankaya haber verip kartı iptal ettirmeniz önemlidir. Çünkü; çalınan süre ile haber verme süresi arasında süre çok uzun olduğunda bankanızın işlemleri inceleyip, olumlu yada olumsuz geri dönüş yapması uzun sürecektir. Kartınızı hemen iptal ettirmeniz durumunda zaten bir işlem olmayacağı için sıkıntı da yaşamazsınız.

Bankanıza internet yada mobil bankacılık ile bilgi verdikten sonra internet sitesinden harcama itiraz formunu indirip doldurmanız gerekecektir. Bu bilgileri kesinlikle kart sahibi yapmalı ve itiraz ettiği tüm harcamaları  tek tek yazmalıdır. Harcama itiraz formunda belirtilmemiş olan bir harcamanın iptalini istemediğinizden ötürü onlar ile ilgili işlem yapılmaz. İtiraz formunu doldurduktan sonra bankaya e-posta yada fax yolu ile ulaştırmanız gerekmektedir. Bu ulaştırma yöntemi her bankada farklı olabilmektedir. Bu sebeple bankanızdan harcama itiraz formunu nasıl ulaştırmanız gerektiğini muhakkak öğrenin.

Bankanıza şube yolu ile bilgi veriyorsanız tüm işlemlerinizi bankadan çıkmadan yapabilirsiniz. Hem kartınız çalınmışsa iptali veya habersiz harcamalar yapılmışsa bunların tespiti yapılır. Harcama itiraz formunu banka görevlisi yardımı ile doldurup elden teslim edebilirsiniz. Bu yöntem bilgisayar ve yamobil cihaz kullanımına yatkın olmayan kullanıcılar için daha sağlıklı bir yöntem olacaktır. Eğer bilgisayar veya  mobil cihaz kullanımına yatkınsanız internet üzerinden işlemlerinizi yapabilirsiniz bu da size hız ve zaman kazandıracaktır. 

Harcama itiraz formuna konu olan durumlar özet olarak;

- habersiz yapılan işlemler
- eksik yada alınmaya hizmet / ürünlerin bedel iadesi
- yetki vermediğiniz 3. kişiler tarafından harcama yapılması
- birden fazla yansıyan işlem tutarları
- işlem tutarı ile ürün tutarı arasında fark olması
- işlemin ücret iadesi istenmesine rağmen ücret iadesi olmaması
- ATM'den nakit çekim yapılmamasına rağmen işlem yapılmış görünmesi durumlarıdır.

Hiç yorum yok