Banka Kartında Hesap Numarası Nerede Yazar?

Günlük hayatımızda banka kartı olarak telaffuz edilen bankamatik kartı ile birçok işlem yapmaktayız. Para yatırma, çekme, fatura ödeme ve alışveriş yapmak bunlardan sadece bazıları. Bankamatik kartınız varsa banka hesabınızda var demektir. Bazı işlemler için banka hesap numaranız gerekmektedir. Peki hesap numaranızı nasıl bileceksiniz?
Öncelikle hesap numarası nedir bilmeyenler için onu açıklayalım. Banka hesabı olmadan banka kartı olmaz. Her kartın bir hesap numarası vardır ve bu kişiye özel bir numaradır. 

Hesap Numaramı Bilmek Ne İşime Yarayacak?

Bazı bankacılık işlemleriden IBAN yada hesap numaranızı bilmeniz gerekir. En çok ihtiyaç duyulan işlemler ise para gönderme ve alma işlemleridir. Havale veya EFT yapabilme için karşı tarafın hesap numarasını, alabilmek için de kendi hesap numaranızı bilmeniz gerekmektedir. EFT yada Havale işlemlerini bankanıza talimat ile yaptıracaksanız her ikisini de bilmek ve talimata yazmak zorundasınız. Bu işlemlerde IBAN çok kolaylık getirdi.  IBAN ile para gönderirken hangi banka, şube kodu gibi bilgileri girmek zorunda kalmazsınız.

Hesap Numaramı Nasıl Bulurum?

Banka kartları iki taraftan oluşmaktadır. Birincisi ön yüz dediğimiz alan diğeri arka yüz dediğimiz alan. Arka yüzde gelen olarak imza alanı ve CCV numarası ile bankaya ulaşabileceğiniz bilgiler yer alır. Çalıştığınız banka Yapı Kredi olmuş Ziraat Bankası olmuş yada başka bir banka olmuş farketmez, sadece birkaç istisna dışında tamamının ön yüzünde kart numarası, ad soyad ve banka hesap numaranız bilgileriniz yazar.  Kart üzerinde 16 haneli rakam bulunmaktadır. Bunun ilk 4 hanesi bankanızda hesabınızın olduğu şubenin kodudur. Örneğin; İş Bankasının İstanbul şube kodu 1299'dur. İş Bankası kartınızda yazan ilk hane bu 4 rakamdır. Bu rakamdan sonra gelen boşluktan itibaren 12 hane ise sizin banka hesap numaranızdır. Bu 12 hanenin ilk 8 hanesi müşteri numaranız son 4 hane ise ek hesap numarasını ifade etmektedir. Bazı bankalar bu son 4 haneyi de ayrı yazmaktadır. Ülkemizde faaliyet gösteren bankaların birçoğunun kartından banka hesap numaranızı bu şekilde öğrenebilirsiniz. Fakat, bazı istisnalar olduğunu söylemiştik. TEB bankasının CepteTeb müşterisi iseniz kartınız da hesap numarası yazmamaktadır. Bunun için bankanızın müşteri hizmetlerini aramanız gerekmektedir. Karşınıza çıkan operatör güvenliğiniz için gereken 1-2 soru sorduktan sonra banka hesap numaranızı sizinle paylaşmaktadır. 

Hiç yorum yok