Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Bu yazımızda size banka hesabı nasıl açabilirsiniz onu yazacağız. Genellikle banka ile ilk kez çalışacak olanların sorduğu soruların başında gelmektedir. Banka hesabı açmak için eskiden çok prosedür vardı fakat hem artan teknoloji hem de değişen kurallar ile banka hesabı açmak çok kolay.Banka hesabı açmak yukarıda da belirttiğimiz gibi artık çok kolay. Hesap açtırmak artık önümüzde iki yol var;

1. Şubeli Bankacılık ile Hesap Açmak: Şubeli bankacılık dediğimiz her yerde şubesi, ATM'si olan İş Bankası, Akbank, Garanti Bankası vb bankalardan hesap açtırmaktır. Bankalardan hesap açtırmak için gereken tek şey TC Kimlik Numaranızın bulunduğu bir kimliğin yanınızda olması kafidir. Koşul olarak 18 yaşınızı doldurmuş olmanız yeterlidir. Bankaya hesap başvurusu için gittiğinizde kimlik fotokopinizi ve banka ile aranızda hesap açma sözleşmesi imzalamanız gerekecek. Ardından banka hesabınız kullanıma açılmış olacaktır.

2. Şubesiz Bankacılık ile Hesap Açmak: Şubesiz bankacılık dediğimiz online işlemlere ağırlık veren bankalardır. QNB Finansbank'ın EnPara'sı, TEB'in CepTeTEB'i gibi...Bunların diğerlerinden fark siz herhangi bir banka şubesine gitmiyorsunuz. İnternet yada telefon ile müracaat edip sizden randevu alıyorlar ve ev / ofis gibi yerlere gelerek sözleşmeyi imzalatıp hesabınızı aktif ediyorlar.


Peki Banka Hesabı Açarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Banka hesabı açması çok kolaydır fakat önemli olan size uygun banka hesabı hangisi onu bulmaktır. EFT / Havale ücretleri var mı, varsa ne kadar; yıllık hesap işletim ücreti var mı; mevduat faizi olmayı düşünüyorsanız oranları nasıl gibi birçok etken sizin için önemlidir.

Bu sebeple banka hesabı açmak için acele etmek yerine size en uygun banka hesabını bulmanız gerekir. Bir öğrenci için kitap alışverişi, fast food ve sinema zincirlerinde indirim kampanyalar önemli olabilir yada maaşlı çalışan biriyseniz paranız bankada dururken mevduat faizi kazandırması önem arz edebilir.

Bütün bunları düşündüğünüzde banka hesabı açarken;

=> Size ne gibi avantajları olacak
=> Mevduat faiz oranları nasıl
=> EFT / Havale ücreti var mı
=> Yıllık hesap işletim ücreti var mı
=> ATM yaygınlığı nasıl
=> Otomatik ödeme talimatı verilebiliyor mu ve size bir avantaj sağlıyor mu
=> Müşteri hizmetleri ihtiyaç anında size çözüm üretebiliyor mu

sorularının cevapları önemlidir. Bu sorulara banka hesabına gerek duymanıza sebep olan diğer etkenleri de ekleyebilirsiniz.

Hiç yorum yok