ATM Para Sikismalari ve Yapılmasi Gerekenler

Son dönemde tüketicilerin başına sık sık ATM cihazlarında para sıkışması ile ilgili şikayetler artmış durumda. Birçok tüketici param sıkıştı, bankamatik paramı yuttu, paramı vermiyor gibi çeşitli şekillerde söylese şikayetin ortak noktası aynı. Peki böyle bir durumda ne yapmak gerekiyor?ATM, bankaların müşterilerine işlemlerini rahatlık olması için sağlamış oldukları cihazlardır. Tüketiciler birçok işlemlerini bankada sıra beklemek yerine ATM cihazlarından yapmaktadırlar. Fatura ödeme, EFT / havale işlemleri, kredi / kredi kartı borcu ödeme ve daha birçok işlemi kolaylıkla yapmaktadırlar. Fakat, son dönemde hızla artan ATM şikayetleri tüketicileri tedirgin etmektedir. Bunun birçok sebebi olmaktadır. Özellikle işlek ana cadde ve AVM'ler de çok fazla tüketicinin gün içinde işlem yapıyor olması cihazların dönem dönem arızalanmasına sebep olmaktadır. Hafta sonları İstanbul, Ankara, İzmir gibi kalabalık nüfusa sahip şehirlerimizde bu arızalar daha sık görülebilmektedir.

ATM Cihazında Param Sıkıştı Ne Yapacağım?

Bu sorunun iki farklı durumu vardır. Birincisi, paranız mesai saatleri içinde ve banka şube önündeki ATM'de sıkıştı ise bankanın güvenlik personelini çağırabilirsiniz. Güvenlik personeline durumu izah ettikten sonra ATM'yi kapatıp, ATM odası diye bilinen yere girerek ATM'nin para ünitesinden paranızı çıkartıp size teslim edebilirler. Diğer durum ise banka önündeki ATM olsa da mesai saati dışında olabilirsiniz yada herhangi bir ATM'de olabilirsiniz. Paranız ATM'de sıkışmışsa 5 dakika kadar ATM'nin başından ayrılmayın. ATM'ler bazı durumlarda sıkışan paraları geri iade edebiliyor. Böyle birşey olduğunda paranızı bir başkası alabilir. Eğer 5 dakika beklemenize rağmen bir işlem olmuyorsa ATM cihazında telefon bulunuyorsa bankanıza ulaşın, eğer ATM'de telefon yoksa kendi ceo telefonunuz ile bankanızı arayın. Banka görevlisi bulunduğunuz ATM'yi arızaya çıkartıp bir görevli gönderebilir. Bu durumda canı en çok sıkan durum ise geren görevli paranın size ait olduğuna dair ispat istiyor. ATM'de bulunan kamera kayıtları ile hızlıca ispat yapılabiliyor fakat paranız size o an verilemiyor. Bankaya dilekçe vermeniz  gerekiyor. Dilekçenin ardından birkaç gün sonra paranız hesabınıza yatırılıyor. 

Bankamın Telefon Çağrı Hizmet Numarasını Bilmiyorum?

Tüketicilerin büyük bir çoğunluğu kullandığı bankanın çağrı merkez numarasını bilmemektedir. Çok fazla lazım olmadığı için hafızalarda kalmamaktadır. Bankanızın çağrı merkezi numarasını hızlıca bulabileceğiniz iki yöntem söyleyebiliriz. Birincisi banka kartınızın arkasında yazmaktadır, İkincisi ise Google'da x bankası çağrı merkezi diye arama yaparsanız hızlıca ulaşabilirsiniz. 

Hiç yorum yok