İŞKUR Kurslarına Katılım Koşulları Nelerdir


İşkur Kurslarına Katılım Koşulları Nelerdir

işkur başvuru şartları
işkur başvuru şartları

İŞKUR kurslarının düzenlediği mesleki eğitim kurslarına katılmak için aranan şartlar; işsiz bir şekilde kuruma kayıtlı olmak, en az 16 yaşında olmak, yetiştirilme için meslek uygunluğuna sahip olma, işverenin aradığı şartları taşımak, iş ve meslek danışmanının iş için uygun görüşüne sahip olmak ve emekli olmamak çok önemli. Öncelikle İŞKUR’a işsizlik kaydının yapılması gerekiyor, kurumda kaydı bulunan ve herhangi bir meslek alanında eğitimi olmayan kişiler katılmak istedikleri kurslar için adını yazdırıyor. Kursiyerlere kurs başlamadan önce mesaj gönderiliyor. İŞKUR kursuna başvuru yapan kursiyer İŞKUR’un belirlediği tarih ve zamanda kursun verileceği eğitim kurumunda eğitimlere katılıyor
.
İŞKUR kurslarında, eğitim verilecek kursiyer sayısından fazla başvuru olursa adayları yazılı ve sözlü mülakatla belirleme hakkına da sahip. Kursa katılamayan kişiler diğer kurslara yönlendiriliyor. Kurslara katılma hakkı kazanan adayların kaydı yapılıyor. Kaydın yapıldığı ve kursun başladığı tarihten itibaren SSK, Emekli Sandığı, BAĞ-KUR gibi sosyal güvenlik kurumlarında herhangi bir kaydın olmaması ve bir işte çalışıyor olmamak gerekmektedir. Meslek edindirme kurslarına başlayanların kursa devam zorunluluğu bulunmaktadır. Kursa devamsızlık yapanlar kuruma bildirildiğinde, İŞKUR kurs kaydının silinmesi ve size ödenen günlük ücretin geri iadesini isteme hakkına sahiptir.

Konumuzda İŞKUR başvuru şartları ve katılım koşulları hakkında bilgiler sunduk. Başvurularınızı eksiksiz ve tam olarak şartlara uygun olarak hazırlamanız durumunda başarılı sonuçlar alabilirsiniz.

Geri Enpara Şirketim Nedir? Avantajları Nelerdir?
İleri İŞKUR İşsizlik Ödeneği Nasıl Alınır?

Yorum Yok

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir