Yurtdışına En Ucuz Nasıl Para Gönderilir?


Yurtdışına okuması için gönderdiğiniz bir çocuğunuz, yurtdışında oturan bir akrabanız ya da yurtdışından satın alacağınız herhangi bir ürün olabilir. Birçok sebepten ötürü yurtdışına para göndermek zorunda kalabilirsiniz. Peki kesinti olmadan yurtdışına nasıl para göndereceğinizi biliyor musunuz? Bilmiyorsanız, bu yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.
Yurtdışına En Ucuz Para Gönderme

Yurtdışına para gönderirken çoğu zaman göndermiş olduğunuz meblağdan çeşitli vergiler kesilebilmektedir. Hesapta olmayan bu harcamaları önlemek adına yurtdışına nasıl para göndereceğinizi öğrenmeniz gerekiyor.

En Ucuz Para Gönderme İşlemi

Yurtdışına en ucuz para gönderme için kullanabileceğiniz ilk yöntem banka havalesidir. Türkiye’den yurtdışına para gönderirken hesabınızın bulunduğu banka yurtdışında yoksa bu yöntemi tercih etmenizi önermiyoruz. Bankanızın yurtdışı şubesi yoksa talep edilecek ve kesilecek ücretlendirme oldukça yüksek olacaktır.
Yurtdışına para gönderme

Düzenli olarak para gönderme işlemi yapacaksanız, Citibank ve ING Bank gibi bankalarla çalışmanızı öneriyoruz. Bu bankalardan döviz hesabı açtırarak, düzenli bir şekilde para gönderimi yapabilir ve az miktarda gönderim ücreti kesilmesini sağlayabilirsiniz.
Bu bankalar aracılığıyla para gönderdiğiniz kişinin bankanın ATM’sinden kolay ve hızlı bir şekilde para çekmesi de mümkündür. Bu sayede işleminiz kısa bir şekilde halledilecek ve çok kısa bir sürede paranız yurtdışına yollanmış olacaktır.

Ortak ATM Kartı Kullanarak Para Gönderme

Citibank ve ING Bank tarafından sunulan bir diğer kolaylık ise ortak döviz hesabı kullanma yoluyla para göndermektir. Bu durumu bir örnek üzerinden anlatmak gerekirse, yurtdışında oturan bir çocuğunuz olduğunu düşünün. Sizin tarafınızdan Citibank Türkiye şubesinden açılmış bir döviz hesabınız olsun. Hem sizde hem çocuğunuzda bu hesaba ait birer ATM kartı bulunması gerekiyor. Bu kartı bankadan talep edebiliyorsunuz. Oğlunuz nerede olursa olsun, siz bu kartın döviz hesabına para yatırdığınız takdirde, diğer karttan da para çekilebilmektedir. Bu sayede hiçbir işlem ücreti kesilmeden kolay bir şekilde para gönderimi yapabilirsiniz.
Yurtdışına para göndermek

Para Çekim Limitlerine Dikkat Edilmeli

Yurtdışına banka havalesi para gönderme işlemi dışında ortak döviz hesabı kullanarak da para gönderebilir, hiçbir komisyon ödemeden işleminizi tamamlayabilirsiniz. Fakat bu konuda bir ayrıntıya dikkat etmelisiniz. Yurtdışındaki bankaların ATM’lerinden günlük para çekim limitleri bilinmelidir. Örneğin, siz buradan döviz hesabınıza 5.000 $ tutarında para yatırırsanız, çocuğunuz bu parayı 1.000’er $ halinde 5 günde anca çekebilmektedir.

Hiç yorum yok