Whatsapp ile Bankacilik Hizmeti Veren İlk Banka


Bankacılık sektörüne yenilikler katan Yapı Kredi yeni bir hizmetiyle gündeme geldi. Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Yakup Doğan tarafından yapılan açıklamaya göre banka, yapay zeka ve müşteri temsilciliği alt yapısını birleştirerek bir ilke daha imza attı.
Yapı Kredi kullanıcılarının hayatlarını kolaylaştırmak adına yeni hizmet modelinde Whatsapp aracılığıyla bankacılık hizmeti vermek geçiyor. Peki bu hizmet nasıl olacak?

Slogan olarak “Whatsapp mavi tıklı bankacılık”ı tercih eden Yapı Kredi, yapay zeka teknolojisini kullanarak müşterilerin talep etmiş olduğu mobil bankacılık işlemlerinin yazışarak da yapılabilmesini sağlayacak. Yapay zeka tabanlı chatbot ve müşteri temsilcileriyle görüşmelerin sağlanacağını da belirten Doğan, bu sayede dijital müşteri sayısının yüzde 70, mobil bankacılık müşteri sayısının ise yüzde 207 oranında artmış olacağını da açıklamalarında belirtti. Whatsapp servisinden hizmet alabilmek için 0850 222 04 44 numaralı hattı telefonlarına kaydetmeleri yeterli oluyor.
20 günde 1 yeni ürün geliştirmiş olduklarını da belirten Doğan, müşterilerin Whatsapp üzerinden nasıl iletişim kuracağını da açıkladı.

Görüntülü İşlem Asistanları

Yapı Kredi Mobil uygulamasını telefonunuza indirdikten sonra “Görüntülü İşlem Asistanları” aracılığıyla tüm bankacılık işlemleriniz şubeye gitmeden gerçekleştirilebilecek. Bunun için yapmanız gereken işletim sisteminizin uygulama mağazasından uygulamasını indirmek olacaktır.
Görüntülü İşlem Asistanları sayesinde hesap açılış ya da kapanış gibi bütün işlemler gerçekleştirilebilecek. Bu sayede yeni hesap açma deneyimleri ayrıcalıklı bir hale gelmiş olacak.
 Şubeye gitmeden görüntülü arama gerçekleştirerek yapacağınız görüşmeler için öncelikle Yapı Kredi Mobil uygulamasından başvuru formu doldurmanız gerekiyor. Bu formu doldurduktan sonra Görüntülü İşlem Asistanları’nı kullanabileceksiniz. Bu formda ıslak imza gerektiği için şubeye giderek başvuru formunuzu doldurmanız gerekmektedir. Ardından uygulamanın bu özelliğini hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Yapılabilecek İşlemler

Bunun yanı sıra “World Nakit Sanal Kart” imkanını da müşterilerine sunan Yapı Kredi, bu kartlar sayesinde müşterilerine birçok işlem imkanı da tanımaya başladı.
İnternetten alışveriş yapabilme, fatura ödeme ve düzenli fatura ödeme talimatı oluşturma, cep telefonu faturasını ödeme ya da GSM hattına TL/paket ödeme gibi birçok işlem yapılabilecektir.


Hiç yorum yok