Taşıt Kredisi Faiz Oranları

TAŞIT KREDİSİ FAİZ ORANLARI

Taşıt kredisi sıfır araçlar ya da ikinci el araçlar için kullanılan kredi türüdür. Taşıt kredisi veren çoğu banka uygun ödeme seçenekleri ve cazip kampanyalar sayesinde ihtiyacı olan kişileri araçlara kavuşturmaktadır. İnsanların son zamanlar da olmazsa, olmazlarından olan arabalar taşıt kredisi sayesinde ulaşılabilir olmaktadır. Her bankanın taşıt kredisi verirken şartları ve faiz oranları farklılık göstermektedir. Bu yüzden taşıt kredisi faiz oranları bankalara göre değişmektedir.

Bankaların Taşıt Kredisi Tablosu

Banka                                      Kredi Miktarı                     Vade Süresi                  Faiz Oranı

  • Yapı kredi                     1000 TL  -  100.000 TL           48 ay vade             %2.45
  • QNB Finansbank         1000 TL  -  100.000 TL           48 ay  vade            %2.62
  • Garanti bankası           1000 TL  -  100.000 TL           48 ay  vade           %2.69
  • Akbank                          1000 TL -  100.000 TL           48 ay  vade            %2.69
  • Vakıfbank                     1000 TL -  100.000 TL            48 ay  vade           %2.99
  • İş bankası                     1000 TL -  100.000 TL            48 ay  vade           %3.00
  • Denizbank                   1000 TL  -  100.000 TL            48 ay  vade           %3.90
  • Halkbank                     1000 TL -  100.000 TL             48 ay vade            %2.65
  • TEB                               1000 TL -  100.000 TL             48 ay vade            %2.65
  • Şeker bank                  1000 TL -  100.000 TL             48 ay vade            %2.77

Faizlerin ortalama hesaplanması bu şekil de gözükse de faiz indirimleri söz konusu olduğundan taşıt kredisi faizleri düştü mü yoksa yükselişte mi? Taşıt kredisi başvurusu yaptığınız zaman net bilgiyi bankadan öğrenebilirsiniz.

Taşıt Kredisi Alabilir Miyim?

Taşıt kredisi alabilmek için öncelikle kredi puanınızın yüksek olması gerekiyor. Taşıt kredileri için maksimum vade oranları 48 ay ile sınırlıdır. Kredi puanınız yeterli olduğu halde taşıt kredisine başvurduğunuz da olumsuz cevap aldıysanız bu gelir ve gideriniz arasında farklılık olmasından kaynaklanıyor olabilir. Ödemeleriniz ay ortalamasına göre hesaplandığın da geliriniz yetersiz kalıyorsa kredi başvurunuz onaylanmaya bilir. Kredi faizleri yüksek alamıyorum diyenler için bankaların değişik kredi faiz oranları içinde karşılaştırma yaparak en uygun olan krediye başvurmaları gerekmektedir. 100.000 TL ‘lik kasko değeri olan bir araca % 70 kredi kullanabilmektesiniz. Her aracın yılına ve modeline göre kasko değeri vardır.

En düşük taşıt kredisi veren bankalar araması yaptığınız da,  arama motorları sayesin de farklı bankaların taşıt kredisi faiz oranları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca kredi hesaplama araçları ile alacağınız kredinin faiz oranlarını, vade farkını ve toplam da ödenecek tutarı hesaplama araçları sayesin de öğrene bilirsiniz. Bu hesaplama araçları ile bankanın hesaplamaları yakınlık gösterse de geçerli olan bankanın hesaplamaları sonucun da çıkacak kredi miktarıdır.

Aynı zamanda taşıt kredisi şartları, ihtiyaç kredisi çekme şartlarına göre daha farklı kriterlere sahip olmanız gerekmektedir. Bu sebeple bankalara başvuru yapmadan önce hazır ve bilmeniz gereken şartlara uygun olup olmadığınızı kontrol edebilirsiniz. Başlıca istenilen belgeler ve kriterleri inceleyebilirsiniz.

Taşıt kredisi Başvurusun da İstenilecek Belgeler

Kimlik, maaş bordrosu, gelir durum belgesi,  iş yeri sahipleri için vergi levhası, emekliler için hesap cüzdanı, alınacak aracın ruhsat fotokopisi. Öncelikle taşıt kredi başvurusun da 3 ay sigortalı çalışmış olmanız gerekir. Bankaların sistemlerine göre bu belgeler değişiklik gösterebilmektedir. Taşıt kredisi puanı düşük bankalar araştırıldığında, uygun şartlar da kredi alma imkânınız artmaktadır.  İkinci el araç kredisi alımların da aracın yaşı önemlidir. Bankalar araç kredisinde yaş sınırı uygulamaktadır.  Genel de bankalar 5 yaş ve altında ki araçlara kredi vermeyi tercih etmektedir. Fakat bazı bankalar da bu yaş sınırı 10 yıla çıkabilmektedir. Burada bilinmesi gereken aracın yaşı artıkça kredi oranları da artmaktadır.  Sonucun olumlu veya olumsuz olduğu 3 gün için de belli olur.


Hiç yorum yok