Kredi Karti Yapilandirmasi Nedir? Kac Defa Yapilandirma Yapilabilir?Her bankanın kendisine ait müşterilerine özel olarak sunmuş olduğu çeşitli kredi kartları bulunmaktadır. Günümüzde artık herkesin cüzdanında en az bir adet kredi kartı yer almakta. Kimi zaman bilinçsiz harcamalardan ötürü kimi zaman da borçlar ödenemediği için kredi kartı yapılandırması yapılabilmektedir. Refinansman olarak da adlandırılan bu işlem, borcunu ödeyemeyen kişiler tarafından kullanılabilmektedir. Peki kredi kartı nasıl yapılandırılmakta ve bir kredi kartı kaç defa yapılandırmaya alınabilmektedir?
kredi kartı refinansmanı

Kredi Kartı Yapılandırma İşlemi

Kredi kartınızın borcunu ödemekte zorlanmaya başladıysanız, kredi kartınızı yapılandırma işlemine alabilirsiniz. Kredi kartı nasıl yapılandırılır sorusuna cevap bulacağınız bu makalemizden sonra bankanızla iletişime geçerek işlemlerinizi yapabilirsiniz. Birçok banka yapılandırma işlemini telefon üzerinden de yapabilmektedir. Bu bankalar içerisinde Denizbank ve İş Bankası bulunmaktadır.
Yapılandırma için birey üzerine yeniden kredi tanımlanmaktadır. Bankalar bu krediye refinansman demektedir. Bankalar sizleri kredi çekmiş ve borcunuzu tamamen kapatmış gibi göstererek sizlere refinansman sağlamaktadır. Bu sayede kredi kartınız yapılandırmaya alınmış olunur.
kredi kartı yapılandırma

Refinansman Nasıl Yapılır?

Kullanmış olduğunuz kredi kartı için bankalar tarafından taksit tutarı belli miktarlara bölünür. Bu miktarlar 6,9,12,24,36 ve 48 ay vade şeklinde gerçekleşir. Vade uzadıkça kartınız için ödeyeceğiniz borç tutarı da yükselir. Kredi kartı refinansmanı yapmak için bankanızı arayabilir ya da şubeyle iletişime geçebilirsiniz.
Kredi kartınızın içerisindeki borç tutarı ne kadar ise banka sizlere o miktarda refinansman kaynağı sunmaktadır. Örneğin, kredi kartınızın limiti 1.900 TL ise ve limitinizi tamamen doldurduysanız, 36 ay vadeli olarak 2.300-2.400 TL arasındaki bir tutarla aylık 80 TL’ye denk gelecek şekilde ödeme yapabilirsiniz. Bu sayede sabit bir şekilde kredi kartınızı taksitlendirmiş olursunuz.
kredi kartı borcu

Kredi Kartı Kaç Defa Yapılandırılır?

Kredi kartı kaç defa yapılandırılır şeklinde düşünüyor veya ikinci kez aynı kredi kartınızı yapılandırmaya almak istiyorsanız her bankanın farklı prosedür uyguladığını bilmelisiniz. Kredi kartınız için yalnızca bir defa yapılandırma işlemi uygulayabilirsiniz.
Yapılandırma borcunuzu ödemediğiniz takdirde banka tarafınızdan paranın tamamını isteyebilmekte ve sizlere haciz işlemi uygulayabilmektedir. Kredi kartı yapılandırma borcu en fazla 3 dönem faturası kadar ödenmeyebilmekte ya da ertelenebilmektedir. Bu dönem geçildiği takdirde banka borcun tamamını nakit bir yolla ödemenizi isteyecektir.

Hiç yorum yok