İpotekli Konut Nasil Alinir?


Banka ipoteği karşılığında ev almak birçok vatandaşın ilgisini çeken konulardan biridir. Bir konut sahibi olmak isteyen fakat yeterli maddi durumu bulunmayan vatandaşlar, bankalar tarafından sunulan konut kredilerine yönelmekte fakat faiz oranlarını yüksek bulduğu için kararlarından vazgeçebilmektedir.
İpotekli konut kredisi nedir diye düşünüyorsanız, banka ipoteği aracılığıyla nasıl konut alabileceğinizi merak ediyorsanız bu yazımızda kafanızdaki tüm soru işaretlerini ortadan kaldırabileceksiniz.


İpotekli Konut Satışı

Banka ipoteğiyle konut kredisi almadan önce ipotekli konut satışı hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde bu süreç içerisinde mağdur olabilir, yanlış işlem gerçekleştirebilirsiniz.
İpotek, hangi bankanın müşterisi iseniz banka tarafından sizlere konut kredisine karşılık olan verilen teminattır. Krediyi ödemeye karşılık bankaya güvence sunmanız gerekmektedir. Bu güvencenin alınma sebebi krediyi ödeyemediğiniz takdirde evinizin satışına çıkarılmasına izin vermektir.
İpotekli konut kredisi almak için satış yapılan evlere bakmalısınız. Satın almak istediğiniz eve dair herhangi bir konut kredisi varsa, banka aracılığıyla ipotekli ev sahibi olabilirsiniz. Bu süreçte banka aracılığıyla bilgi alabilirsiniz.

İpotekli Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

İpotekli ev satın alırken dikkat etmeniz gereken bazı önemli hususlar bulunmaktadır. Ev kredileri uzun vadelere bölündüğü için herhangi bir mağduriyet yaşamamanız için bu noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir.
İpotekli ev alırken dikkat edilmesi gerekenler listesinde ilk olarak sizlere uygun bir ödeme planı oluşturulmuş olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Eğer ödeyebileceğiniz vade sayısı ve taksit tutarı talebinizi karşılamıyorsa bu bankadan ipotekli ev satın almamalısınız.
Ödemelerinizin belirtilen zamanlarda gerçekleşmesine dikkat etmelisiniz. İpoteğin kaldırılması için ödemelerinizin ödeme planı çerçevesinde gerçekleşmesi, aksamaması gerekmektedir. Doğru şekilde ve zamanda yapılan ödemeler ipoteğin kaldırılmasını sağlayacaktır.
Eğer ödemelerinizi aksatır ve ödeme planı çerçevesinde sizlere verilen tarih ve miktarda kredinizi ödemezseniz, bankanın satın almış olduğunuz evi tekrardan satışa çıkarma hakkı bulunmaktadır.

Hiç yorum yok