Bitcoin ve Altcoin Arasindaki Farklar

Bitcoin ve Altcoin Arasındaki Farklar


Bitcoin, yıllardır süren şehir efsaneleri ve eskiden hoş olaylar ile karşılaşmadığımız saadet zinciri tarzınca bir sisteme benzetilmektedir. Bitcoin bu kadar değerlendikten sonra farklı isimlerde Blockchain altyapısı ile çalışan kripto paralar üretildi. Asıl hedefleri elbette Bitcoin'e rakip olmaktı. Günümüze kadar hiçbir kripto para Bitcoin kadar değerli olmadı. Bitcoin'i en çok değerli yapan olay ise ilk kripto para birimlerinden birisi olması ve üretim adeti olarak üretimin yakın zamanda biteceği bir kripto para olması.

İlk Kripto Para Birimi Nedir?

Orjinal üretilmiş bir cep telefonu ile yan sanayi üretimi olan bir cep telefonunu düşünün. Hangisi daha fazla tercih edilir ki? Elbette 2009 yılında bunu başaran  Bitcoin'in ilk kripto para olması. Bitcoin piyasaya çıktığı andan bu yana hep ilk üreticileri ve uzman tahmincileri bitcoin balonu oluşması esnasında kripto para milyonerleri olarak yeni bir zenginlik akımı başlatmışlardır.

Altcoin Nedir? Altcoin Yatırımı Ne Kadar Mantıklı ?

Bitcoin harici tüm para birimleri Altcoin olarak tanımlanmaktadır. Bunun asıl sebebi değer düşüklüğü ve sürekli Bitcoin altyapısı (Blockchain) tarafından beslenmesidir. Altcoinler Bitcoin'den farklı isimlere sahip olsalar bile Bitcoin ile aynı teknolojiyi kullanmaktadırlar. Bitcoin'i her zaman değerli kılan sebeplerden biri olarak Blockchain teknolojisini belirtmek istiyoruz. Altcoinler Bitcoin gibi yükseliş ve düşüşler sergileyebilir. 

Ancak Bitcoin para birimi kadar değerli olduğunu söyleyemeyiz. Bitcoin grafik ve geçmiş zamanlardaki yükseliş istatistiklerini araştırdığınızda Bitcoin yükselmesi ile diğer kripto para birimleride yükselişe geçmektedir. Ancak anlık borsalar üzerinde yatırım yaptığınız zaman bu düşünce pasif kalabilir.Hiç yorum yok