Yurtdışı Satış Yapabilmeniz İçin Ödeme Çözüm Firmaları

ÖDEME ÇÖZÜM FİRMALARI

yurtdışından ödeme alma

Dünya genelin de satıcılarla alıcıları buluşturan e-ticaret pratik ve hızlı olmasından dolayı tercih edilmektedir. Türkiye de e-ticaret pazarı her geçen gün artarak devam etmektedir. Online alış veriş alışkanlığı hem Türkiye için de hem de dünya genelin de tercih edilmektedir. Küresel boyutta e-ticaret yapmak isteyen şirketler için sıkıntı yaratan farklı para birimlerinin kullanılmasından ve sanal pos yetersizliği, sepetten dönme ve ödeme sistemlerin deki karışıklık istenmeyen durumlara sebep olabilmektedir. Bu tür durumları ortadan kaldırmak için kullanıcılara kolaylık sağlayan firmalar e-ticaret sistemi tarafından kolay ara yüzleri ile ödeme alma imkânı sunmaktadır. Firmalar Euro, ABD doları, İngiliz sterlini başta olmak üzere birçok para birimini kullanarak e-ticaret sektörün de ödeme almayı kolaylaştırmakta.

Ödeme çözüm firmaları ile kredi kartı ile yurtdışından ödeme alma işlemleri yapılabileceği gibi alternatif ödeme sistemleri Bitcoin ve tüm kripto para birimleri sayesinde dijital ödemeleri anında alabilirsiniz. Resmi olarak bir yükümlülüğü ve garantisi bulunmadığının ve bu tür paraların devlet tarafından kontrol edilemediğinin altını çizmekte fayda var.

Yurt Dışı Ödeme Alma

Yurtdışından ödeme alma için bankanız kanalıyla açacağınız dolar, Euro veya kurda olan para birimlerinden biriyle hesap açabilir para aktarımını bu yolla yapabilirsiniz. Para transfer şirketleri üzerinden de yurt dışı ödeme alma, sanal pos hizmetinden faydalanma imkânınız bulunmaktadır. 2 yıl öncesine kadar Pay pal Türkiye de yurt dışı para transfer işlemlerin de en çok kullanılan şirketti. Türkiye pay pal anlaşmasını iptal edince Money gram ve Western union en çok ismi duyulan iki şirket oldu. Bu şirketler para aktarımın da kullanıldığı gibi e- ticaret sitelerin de tercih edilen farklı şirketler de bulunmaktadır. Sanal pos hizmeti veren yani, kredi kartı ile ödeme hizmetleri sunan şirketlerin BDDK lisansı olması gerekmektedir. Bankacılık düzenleme ve denetleme kurumunun kısaltması olan BDDK ödeme lisans izni almaları gerekir. 2017 yılı itibari ile 35 elektronik para kuruluşu ve ödeme kuruluşu lisansı almıştır. Para transferi, sanal pos ve online ödeme hizmeti veren firmalar,

  • PayU 
  • İyzico
  • Pay TR 
  • Moka
  • Türkpos 
  • Pay net
  • BKM express

Bu sistemlerden bazıları kurulum ücreti adı altında para talep etmektedir. Türkpos, iyzico ve pay TR tamamen ücretsiz bir şekil de kurulum ücreti talep etmemektedir. Ödeme çözüm firmaları işiniz için, web sitenizden ödeme almanıza, pazaryeri için ödeme almanıza ve link ile ödeme almanıza olanak sağlar. İnternet üzerinden online ödeme almak için bankalar aracılığı ile sanal pos alarak, e-tahsilat yazılımını kullanarak kendi ödeme sistemlerini kurmalarına olanak sağlar.

Kendiniz içinse alış veriş ve sonrasında 7/24 canlı destek almanıza, güvenli alışveriş yapmanıza ve alış veriş süreçlerinizi yönetmenize olanak sağlar. Türkiye genelin de Western union ve Moneygram yurt dışı ödeme alma işlemlerin de bireysel olarak en tercih edilen sistemlerin başında gelmektedir. Şirketler tarafından da tercih edilen para transfer işlemlerin de kullanılır. Moneygram Türkiye de sadece 3 banka tarafından Denizbank, Kuveyt Türk ve Bank Asya tarafından hizmet sunmaktadır. Moneygram da para transferi yaptığınız kişi parasını çektiği anda bilgilendirme mesajı alırsınız.

Western union 11 banka aracılığı ile hizmet sunmaktadır. Bu bankalar Akbank, Garanti bankası, Albaraka Türk, Fibabank, Qnb Finansbank, Türkiye iş bankası, Ziraat bankası, Şeker bank, PTT, Yapı kredi bankası ve Türkiye finans katılım bankası ile güvenilir para transfer hizmeti sunmaktadır. Ayrıca para transfer işlemlerin de yollayacağınız tutara göre para gönderme ücreti yollayacağınız bankaya göre değişiklik gösterebilir. Ödeme almak için bankaya her hangi bir ücret ödemezsiniz. Ayrıca başka bir şirket olan Transferwise ile yurtdışından para transferi gerçekleştirdiğiniz de yollayacağınız kişinin Türkiye’de ki banka hesabına yolladığınız para Türk lirası olarak yatar.


Hiç yorum yok