Vergi Affı Kimleri Kapsıyor ?

2018 Vergi Affı

vergi affı taksit

Birikmiş vergi borcu olan birçok kişinin büyük bir merak ile bekledikleri 2018 vergi affı paketi kısa zaman önce meclis gündemine geldi ve kapsamı da belli oldu. Milyonlarca kişinin kapsam içine alındığı bu pakette özellikle araç sahiplerinden iş yeri sahiplerine veya öğrencilere kadar her kesime hitap eden bazı yenilikler yer alıyor. İnsanlara rahat bir nefes alma olanağı sunan bu paket aynı zamanda devlet içinde birken borçların tahsil edilmesi için önemli bir yol olarak görülüyor. Bu vergi affından faydalanabilmek için bazı kurallar bulunuyor. Bu affı değerlendirmek isteyen kişiler 27 ağustos 2018 tarihinden önce kalan tüm vergilerini yapılandırabilirler. Öğrenci kredileri, sigorta prim borçları, emlak vergileri, gelir vergileri, çevre vergileri veya motorlu taşıtlar vergileri gibi vergiler bu kapsama giriyor.

Yeni Vergi Affı Hakkında

Bu aftan faydalanmak isteyen kişiler başvurularını duruma göre farklı kanallardan yapabilecekler. Eğer vergi borcu vergi dairesine düşmüşse o zaman başvurular bizzat vergi dairelerine yapılmalıdır. Ancak SGK borçları için durum daha farklı. SGK’ya olan borçlar için başvurular posta yolu ile veya yüz yüze yapılacak olan görüşmeler ile sosyal güvenlik kurumu il müdürlüklerine yapılmalıdır.

Ödemeler Nasıl Yapılacak?

Prim ve vergi affından faydalanmak isteyen kişiler ödemelerini iste peşin ister de taksitle yapabileceklerdir. Bu taksitler 6, 9, 12 veya 18 ay şeklinde olacak. Bu seçeneklerden birini seçen mükelleflerin 2 ayda bir ödeme yapmaları gerekiyor. Ancak bu konuda en önemli olan husus ödeme tarihlerine kesin olarak uyulmasıdır. Ödeme tarihlerinden birinin dahi kaçırılması ile mükelleflerin vergi affı iptal olacaktır.

Toplu Ödemelerde İndirim Olanağı Var Mı?

Toplu ödeme yapacak olan mükellefler için bir indirim olanağı da bulunuyor. Ama yine de anapara ödenmek zorunda. Bu sebeple mükelleflerin bu harında faydalanmaları istediklerinde mutlaka detaylı bilgi almaları ve ne kadar ödeme yapacaklarını resmi makamlardan öğrenmeleri gerekmektedir.

Ödemeler Ne Zaman Başlayacak?

Birçok kişi vergi affı kimleri kapsıyor ve ödemeler ne zaman olacak gibi soruların yanıtlarını arıyor. Vergi affından faydalanmak isteyen kişiler için son ödeme tarihi 27 Ağustos’tu. SGK’ya olan borçlar için ilk taksitlerin ödeme tarihleri de 1 Ekim’de sona ermişti. Aynı zamanda Maliye Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, İl Özel İdareleri, Belediyeler ve YİKOB’lara olan borçlar içinde ilk taksit ödeme süresi 1 Ekim’de bitmişti. Şimdi ise tüm mükellefler ikinci taksitlerini ödemeye hazırlanıyorlar.
Bu konu hakkında zorluk yaşayan ve vergi borçlarımı ödeyemiyorum diyerek bir çıkar yol arayan kişiler için adeta bir can simidi olan bu af milyonlarca kişi için çok ciddi sorunların çözülmesi adına atılmış olumlu bir adım olarak gösterilmektedir.

Hiç yorum yok