Kredi Faiz Oranları Ne Zaman Düşer?

kredi faizi ne zaman duser
Son zamanlarda gündeme kriz neticesinde oturan kredi faiz oranları, son zamanlarda akıl almaz bir yükseliş ile vatandaşları oldukça mağdur etmeye devam ediyor. Türkiye - ABD arasında yaşanan gerginlikten sonra döviz kurlarının ülkemizin para birimine göre bir hayli yükselmesiyle ateşlenen fitil neticesinde zam üzerinde zam derken birde kredi faizlerinde dolaylı olarak artık yapıldı.

Kredi faiz oranları son dönemlerde en düşük 2,49 oranında seyrederken vatandaşlar bu yükseliş doğrultusunda kredi çekmek için daha fazla beklemeye başladı. Bankalar genel olarak kredi faiz oranlarında indirim yapmasına rağmen, faiz oranları yine tatmin edici gelmiyor. Bu sebeplerden dolayı ev ve kira fiyatlarında ciddi artışlar yaşandı. Ülke ekonomisi krizde gibi görünmektedir. Çoğu yerde ülkemizde kriz yok denilse bile aslında veriler bunu bizlere açıklamaktadır. Siyasi kriz oluştuktan sonra ABD'nin yaptığı döviz hamlesi ile günlük olarak karşıladığımız temek ihtiyaçların fiyatları oldukça yüksek artışlara maruz kaldı. Örnek vermek gerekecek olursak, vatandaşın almış olduğu 1 paket bebek bezinin perakende fiyatı 79,90 TL'den 119,90 TL'ye , 1 litre hazır süt fiyatı 3 TL'den 3,50 TL'ye ulaştı. Bu örneklerin yanı sıra birçok ürünün satış fiyatlarının arttığını belirtebiliriz. Açıkçası vatandaşın alım gücü bu sebepler doğrultusunda azaldı.

Asgari ücrete zam yapılmadı. Kredi çekmek için faiz oranları yükseldi. Temel ihtiyaç birim fiyatları yükseldi. Ekonomik kriz aslında vatandaşların alım gücünün düştüğü dönemlerdir. 2018 yılının son döneminde bu tür sorunlarınızı sizde dile getirin. Getirin ki sesimizi duysunlar. Çzellikle yabancı döviz kurları eski seviyesine gelmeli, Türk Lirasının değeri eski seviyesine geri getirilmelidir. Kira ücretlerine en az yüzde 20 zam yapıldı. Sonuç itibari ile önümüzdeki 1 yıl içinde uygun kredi ve düşük faizli ihtiyaç kredisi çekmek gerçekten bu alım gücü ile çok zor görünüyor. 2019 asgari ücret uygulamasında eğer vatandaşlara güzel bir zam haberi yapılır ise, vatandaşın alım gücü yükselebilir.

Ülkenin genel anlamda rahat ve huzurlu bir yaşam içinde olması için, dışa bağlı bir ülke olmamalı ve tüm ekonomik problemleri vatandaşa yansıtmamalıyız. Şuan vatandaş mağdur, 80 milyon insan mağdur. Umarım kredi faiz oranları ne zaman düşer sorusuna kısa zamanda yanıt gelir.

Hiç yorum yok