Kredi Borcu Olan Kefil Olabilir mi

kimler kefil olabilir

Bankalar, BDDK'nın izni ve araştırmaları neticesinde kredi başvurunuza kredi notu gibi analiz yapıldıktan sonra onay vermektedirler. Genelde en fazla ne kadar kredi çekebilirim sorusundan sonra başvuru esnasında kefil talep edilebilmesi kaçınılmaz olarak görülmektedir. Bankaya verebileceğiniz teminatlar yetersiz kaldığı durumlarda kefil olması durumunda kredi çekmek mümkün olabilmektedir. Peki borcu olan kefil olabilir mi? Kredi borcu ödeyen kişi başka biri için kefil olabilir mi? Sizler için yaptığımız araştırmalar neticesinde bu konuyu tam olarak aydınlattık.

Bankalar kredi çeken kişinin kredi notuna göre ve çekmek istediği tutara göre kefil talep ettiğinde, kefilin kredi notu ve maddi durumunu araştırabilir. Ana kredi başvurusunu yapan kişinin borcunu ödeyememesi gibi durumlarda kefilin sağlam olması gibi bir durum söz konusudur. Yani kredi çeken kadar kefilin bile kredi notu ve ödeme durumu elverişli olmalıdır. Bu sebep ile kefil olacak kişinin, durumu iyi olmalı ve gerçek anlamda bankalara fazla bir borcu olmamalı yada gelir gider seviyesi üst seviyede olmalıdır.

Kefil olmak tamamen kefilin mal varlığına ipotek konulmasına sebebiyet verebilir. Bu sebepler doğrultusunda kredi çekmek biraz daha zahmetli görünebilir. Kredi faiz oranlarının yükseldiği bu dönemlerde kredi çekmek biraz daha zorlaşmış gibi görünmektedir. Birde kefil olacak kişi her istediğiniz kişi olamaz. Kefil olma şartları olarak şu hususlara dikkat etmelisiniz.


  • Anne baba ve 1. dereceden akrabalar
  • 18 yaş altında ve vesayet altında olmamak
  • Genel olarak bankalara borcu düzenli ödenmesi ve icralık olmaması
durumunda kefil olabilirsiniz. Kredi borcu olan kefil olabilir. Şu şekilde belirtelim. Banka neden kefil ister? Bankanın kefil istemesi kendisini garantiye alması demektir. Bu yüzden kefil seçme hakkını saklı tutar. Kefilin durumu aynı şekilde kredi çeken ile uygun olması gerekmektedir. Alternatif olarak kefil istemeyen bankalar içinde başvuru yapabilirsiniz. Krediye kefil bulmak gerçek anlamda zor bir meseledir. Bazı bankalar kefil talep etmeden kredi başvurunuza yardımcı olabilmektedir. Bu sebep ile kefilsiz kredi veren bankalar makalemizi okuyabilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hiç yorum yok