Yurtdışı Alışverişlerde Gümrük Vergisi


Yurtdışı Alışverişlerde Gümrük Vergisi

yurtdışı alışveriş gümrük vergisi
Dünya genelinde en popüler e-ticaret şirketlerinden biri olan Amazon, bütün dünyaya satış gerçekleştirirken merak ile sorulan sorular arasında Amazon gümrük vergisi ne kadar ödenir olmuştur. Amazon yakın zaman içinde Türkiye pazarına giriş yaptığını müjde ile belirtmek isteriz.
Yurtdışından alışverişlerde gümrük vergisi ödememek için 2016 yılında 75 Euro’dan 30 Euro’ya düşürülmüştü. Avrupa birliği ülkelerinde bu ücret 22 Euro olarak belirlendiği gibi, bu düşüşün bu sebep doğrultusunda yapıldığı açıklanmıştı. Dolar ve Euro yükselişinden sonra gümrük vergisi sorununu ortadan kaldıran Amazon firması artık ülkemize daha kolay ve hızlı teslimat yapabilecek.
2018 yılının son aylarında Amazon firması Türkiye pazarına giriş yaptı. Böylece Amazon üzerinden alışveriş yaparken vergiye tabii olmayacaksınız. Diğer Aliexpress ve Ebay gibi şirketlerden yapılan alışverişler için halen gümrük vergisine tabii olacaksınız. Bu Türkiye’de ofisi bulunan ve Türkiye pazarında işlem görüp vergi ödeyen tüm firmalar için vergi ödemezsiniz anlamına geliyor.

Gümrük Vergisi Nasıl Ödenir ?

Gümrük vergisi ödeme işlemleri genelde alışveriş yapılırken  (Amazon üzerinde) ödeme yaptığınızda gümrük masraflarını ödersiniz. Gümrüğe takılan ürünler için ödemenizi alışveriş yaptığınız yer otomatik olarak yapar ve hiçbir gecikme yaşamazsınız.

Gümrük vergisi ödemesi yapmak için yapmanız gereken bankalar ile irtibata geçmeniz önerilir. Şimdi yapmanız gerekenleri sizlere paylaşıyorum. Gümrük vergisi nereye ödenir şeklinde başlayalım.

  • İthal ettiğiniz ürün gümrüğe takılması durumunda, gümrük yetkilileri tarafından (eğer sipariş içinde kimliğiniz bulunuyor ise) otomatik olarak adınıza gümrük vergisi yansıtır. Eğer siparişiniz gümrüğe takıldı ise kimlik bilgilerinize ulaşılamıyor ise kargonuzun hangi gümrük şubesinde olduğunu satın aldığınız yer ile irtibata geçip öğrenmeli ve ardından gümrük şubesini arayıp işlem için bilgilerinizi paylaşmalısınız. Ödemeyi aracı bankalar ile yaptıktan sonra gümrükten çıkış işlemi yapılır.
  • İthal ettiğiniz ürün eğer yasak ürünler listesinde bulunuyor ise satın alınan ürüne devlet tarafından el konulur. Bu hususa mutlaka dikkat etmelisiniz.
Gümrük vergisi ödemeniz için kolaylıklar sunan bankalar ile anında vergi ödemesi yapabilir ve işlemlerinize rahat şekilde devam edebilirsiniz. Gümrük vergisi sorunu ile uğraşmak istemeyenler için gümrük vergisini peşin alan şirketleri yani adınıza gümrük vergisini ödeyen firmaları tercih edebilirsiniz.

Aliexpress gümrük vergisi genelde müşteri tarafından gümrük ile irtibata geçilerek çözüme kavuşturuluyor. Şu anda sadece Amazon üzerindeki gümrük bedelleri kaldırılmış gibi görünse bile, Amazon sitelerinin farklı ülkelerde bulunan sayfalarına giriş yaparak alışveriş yaparsanız yine gümrük vergisi ödemek zorunda kalabilirsiniz.

  • Gümrük vergisi ödememek için 30 Euro’nun altında sipariş vermelisiniz. Ancak Amazon Türkiye üzerinden yapılan alışverişler artık gümrüğe takılmayacaktır.

Gümrük Vergisi Nasıl Hesaplanır ?

Gümrük vergisi hesaplama satın alınan ürünün, kargo ve paketleme ücretleri hariç net ürün tutarı üzerinden, Avrupa Birliği ülkelerinden alınan ürünlerde %18, Avrupa Birliği dışındaki ülkelerden alınan ürünlerde %20 gümrük vergisi ödenir.
Geri Payoneer Nedir ve Nasıl Kullanılır
İleri Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar

Yorum Yok

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir