Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar


kara listedekilere kredi veren bankalar

Geçmişte kredi borcunu ödemeyen, icralık duruma düşenler, BDDK tarafından kara listeye alınmakta olduğu gibi önümüzdeki 5 yıl içinde tekrar kredi çekmek mümkün olmadığı belirtilmektedir. Kara listede iken kredi çekmek oldukça zor ve zahmet gerektiren bir durumdur. Ancak bazı problemleri düzeltmeniz akabinde kredi çekmek mümkün olabilmektedir.

Peki kara listeden nasıl çıkılır? Kara listede olmanız sizin ömür boyu kara listede olacağınız anlamına gelmemekte olup, yasal süre olan 5 yıl süresini kısaltmak adına daha önce borçlandığınız borçları temizlemeniz ve tekrardan finansal durumunuzun iyi olduğunu bankalara göstermelisiniz. Eğer sizde kara liste içinde bulunuyor iseniz kredi notunuz tamamen düşürülmüş ve önümüzdeki 5 yıl içinde kredi çekmeniz borcunuzu ödemediğiniz takdirde mümkün olmayabilir.
Kara listeden çıkmak için açık olan icra dosyalarınızı derhal kapatmanız gerekmektedir. Sadece banka için ödenen borç dışında icra dosya masrafı bulunmaktadır. Yasal olarak dosya masrafını ödemediğiniz takdirde kara listeden çıkmak mümkün olmayacaktır. Aslında yapılması gerekenler şu şekildedir.

  • Geçmiş kredi ve kredi kartı borçlarınızın tamamen kapatılması veya affı
  • İcra dosyanız var ise icra müdürlüğüne başvurarak dosyanızın kapatılması
  • Geçmiş kredinizi ödeyemiyor iseniz yapılandırmada olması
Kara listedekilere kredi veren bankalar arayışına girdiğinizde, kredi başvurusu konusunda kredi notuna göre daha esnek davranan bankaları tercih etmelisiniz. Daha önce borçlu olduğunuz bankaya başvuru yapmanızı tavsiye etmemekteyiz. Tekrar kredi başvurusu yaparken oldukça araştırmacı ve sabırlı olmanız gerektiğinin altını çizmekte fayda vardır.
Peki kara listede olanlar ne yapmalıdır? Finansal durumlarını normale çevirdiğinde tekrardan uygun bankalara ek ipotek, veya farklı bir şekilde kredi çekmeleri mümkün olabilmektedir. İpotek ile sicili bozuk olanlar kredi çekme ihtimali daha yüksek olabilmektedir.
TBB resmi sitesinde yapılan açıklamaya göre kredi sicili bozuk olanlar için yazılar metinde;
“TCMB nezdinde bulunan negatif nitelikli ferdi kredi ve kredi kartları kayıtlarının silinmesi; tahsil bildirimi yapılmış veya tahsil bildirimi yapılmamış kayıtlar açısından bir takvime bağlanmış olmasına karşı, sisteme katılan bankaların bilgisayarlarında oluşturdukları dosyaların ve içeriğinin silinip silinmemesi hususu bu bankaların takdirinde bulunmaktadır.”
ifadeleri kullanılmıştır. Yani kredi sicili bozuk olanlar bazı bankalar üzerinden kredi çekebilir. Şartlara uymanız halinde ve bankanın takdirine göre bu süreç kesinlikle olumlu olması beklenemez.
Geri Yurtdışı Alışverişlerde Gümrük Vergisi
İleri ICBC Bank Avantajları

Yorum Yok

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir