TROY Kart Nedir? Avantajları Nelerdir?

Troy kart avantajları

TROY Kart Nedir?

 Açılımı Türkiye’nin Ödeme Yöntemi olan TROY, tamamen milli olan bir kart sistemidir. VISA, Master Card gibi bir ödeme aracı olarak ilk olarak 2015 yılının Eylül ayında tanıtılan ve 2016 yılında piyasaya sürülen TROY kart ile artık yerli bir ödeme aracı kullanılabilecektir. 

Kartın sistemi ve işletimi Bankalararası Kart Merkezi A.Ş(BKM) tarafından yürütülecektir. Başlangıç için sadece Türkiye’de kullanılacak olan TROY kart yakın zaman içerisinde tıpkı emsalleri gibi dünya genelinde kullanım için piyasaya sürülecektir. Türkiye’nin kendi kredi kartı ve banka kartı markasını oluşturduğu kart ile dünya genelinde tercih edilen bir ödeme aracı haline gelmesi için yoğun bir çalışma yapılmaktadır. Kartın sağ alt köşesinde TROY ibaresinden tanıyabileceğimiz TROY kart kullanıcılarına ayrıca bazı avantajlar sağlayarak, kullanımının arttırılması amaçlanmaktadır. 

TROY Kart Avantajları 


TROY kartın kullanıcılarına sunduğu en önemli özellik şüphesiz ki daha ucuz kart hizmetleri sunacak olmasıdır. Banka ve kredi kartı hizmetlerinde bankalar, yüksek oranda hizmet ücreti almakta ve bu durum tüketicileri rahatsız etmektedir. Yerli olan bir ödeme aracında bankaların maliyetleri azalacağı için bu durum aynı zamanda tüketicilere de yansıyacaktır. Kartın kullanım kuralları ve kullanım şekli, yine Türkiye’deki kullanıcıların talepleri doğrultusunda belirleneceği için vatandaşlara ayrıca ek fırsat ve kolaylıklar getirecektir. Yerel bir ödeme şekli olması nedeniyle tüketicilere diğer ödeme araçlarından daha fazla avantaj sağlanabilecektir. Mesela bankaların verdiği puan ve bonuslar daha fazla boyutlara ulaşabilecektir. 1 Nisan 2016 yılında kullanıma açılmış olan TROY kart, temassız ve mobil teknolojileri de içerisinde barındırmaktadır. Türk vatandaşları için hayatı kolaylaştıracak ve tüketici tercihlerini göztecek şekilde tasarlanmıştır. 

Dünya genelinde günlük yaşamda nakit para ihtiyacını en aza indirmek amaçlandığından dolayı TROY kart bu amaç doğrultusunda bütün altyapı çalışmalarını yapmaktadır. E-ticaret, toplu taşıma ve mobil alış verişlerde pratik çözümler sunarak, günlük hayattaki nakit ihtiyacının en aza indirilmesi sağlanabilecektir. Günün ihtiyaçları doğrultusunda Türk tüketicilere kolaylıklar sağlayacağı düşünülen TROY kart dünya geneline yayıldığında daha pratik çözümler sunacağı ve portföyünü genişlettikçe tüketici tercihlerini daha iyi tespit ederek, buna bağlı olarak altyapı çalışmalarını genişleteceği düşünülmektedir.

Hiç yorum yok