Kripto Para Kazandırır mı?

Kripto para simgeleri


2017 yılında gündem olan kripto para birimlerindeki yüksek artışlar sebebi ile birçok kişi kripto para ve Bitcoin milyoneri olarak sanal dünya tarihine inanılmaz bir şekilde geçmişti. Bitcoin en fazla 20 bin dolar seviyelerine çıkarak tarihi bir rekor kırarak bir anda düşüşe geçmişti. 2017 yılında sergilenen bu grafik düşüşlerle devam ettiği gibi, diğer kripto para birimleride bitcoin ile birlikte düşüşler yaşadı. Şimdi tekrar Bitcoin para kazandırır mı? sorusuna cevap vermeye çalışıyoruz.

Bitcoin üretimi geçtiğimiz seneye göre daha fazla masraflı ve hashrate olarak bilinen bitcoin madenciliği gücüne bağlı olarak çalışmaya göre kazanç neredeyse kendisini bile karşılayamaz oldu. Ekran kartı gücü ile Bitcoin üretmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç bulunduğu gibi kendi masraflarını zor karşılayan bir duruma geldi. Üstelik bulut madencilik şirketlerinde yapılan hesaplamalar ile bile pek fazla kazanç elde edildiği söylenemez derecede düştü.

Altcoin olarak bilinen diğer kripto para birimleri, örneğin Litecoin, Ethereum gibi para birimleride Bitcoin ile ortak hareket edercesine yükseliş ve düşüşler gösterdiler. Bu bize Bitcoin'in tamamen başrol oynadığı kripto para birimlerinde asıl amacın belirlenmesine yardımcı oldu. Kripto para ile yatırım yapmak belki borsalarda anlık işlem yaparak mümkün olabilir ancak, madencilik yaparak oldukça zor görünmektedir. 

Kripto para birimlerinin tamamı riski büyük olan yatırımlardır. Hiçbir devlet, kurum ve kuruluşlar sizi bu konuda garanti edemez.

Bitcoin hakkında tahminde bulunan kişilerin haberleride sıkça karşımıza çıkan enteresan durumlardan biri haline gelmiştir. Hatırlarsanız bilenler bilir Bitcoin, tarihi zafere ulaştığı an İsveçli teknoloji sitesi Breakit'e yaptığı röportaja göre Bitcoin.com'un ortağı ve şefi Emil Oldenburg, elindeki tüm Bitcoin'leri satmıştı. Bundan biraz zaman sonra Bitcoin düşüşe başlamıştı. Bu sebepler doğrultusunda Bitcoin ve diğer kripto para birimleri kazandırır ve kazandırmaz diyemeyiz. Tamamen riskli yatırımlar olduğu gibi güvenli olduklarıda söylenemez.

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri borsaları ve cüzdan sitelerinin defalarca hacklendiği gibi, binlerce kişinin paraları bu sebepler doğrultusunda çalınmıştır. Bu konuda birçok haber bulunmaktadır.Hiç yorum yok