Kredi Karti Faizi Alışveriş Faizi Nedir?


Kredi kartı faizi, kredi kartı kullanıyorsanız bilmeniz gereken en önemli konudur aslında. Dönem bitiminde hesap kesim tarihinize kadar yapılan harcamalar ve nakit para çekme işlemleri size en son faizler eklenerek ekstre içinde belirtilir. Kredi kartı alışveriş faizi ve nakit avans olarak ayrı olarak hesap ekstresinde görebilmektesiniz. Peki kredi kartı faizi nasıl işler?

16 Eylül 2018 tarihinde Merkez Bankası resmi sitesinde yayınlanan Kredi Kartı işlemlerinde yıl sonuna kadar geçerli olacak azami faiz oranları aylık azami akdi faiz oranı yüzde 2.25, aylık azami gecikme faizi ise yüzde 2,75 olmuştur. Bankalar yapmış olduğu kampanyalar doğrultusunda kredi kartı faiz oranları için kampanyalar oluşturabilir.Verilen bilgiler en fazla faiz oranı olarak değerlendirilmiştir.

Kredi kartı dönem borcunuz yani hesap ekstreniz gönderildiğinde, kredi kartının asgari ödeme tutarını ödemeniz ile birlikte kalan kısmına alışveriş faizi işlemektedir. Bu faiz oranı en fazla 2.75 olmaktadır. Bu faiz oranı günlük olarak işlemektedir. Dönem borcunu tamamen kapattığınız gün gecikme faizi durmaktadır. Sadece asgari ödeme yaparak kredi kartı faizi durmamaktadır. Kalan kısım için sürekli faiz işlemeye devam etmektedir. Kredi kartı faizi ödemekten kurtulmak için dönem borcu olarak belirtilen miktarın tamamını ödemeniz gerekmektedir. Dönem borcunuzu tam olarak ödemeniz KKB puanınızı olumlu olarak etkilemektedir.

Kredi kartı alışveriş faizi yapılan tüm harcamalarınız için en fazla yüzde 2.75 olacağı gibi nakit avans ve taksitli nakit avans çekmek işlemlerinde ek para çekme ücretleri yansıtılabilir. Kredi kartını kullanırken taksitli nakit avans yerine alışverişlerinizde kullanmanız ve dönem borcunuzu tam olarak kapatmanız önerilmektedir.

Geri Fibabanka Kredi Başvurusu
İleri Eski Krediyi Kapatıp Yeni Kredi Çekmek

Yorum Yok

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir