Siyasi Problemlerin Ekonomik Boyutları


Dünya genelinde hangi ülkede yaşıyor olursanız olun, siyasi sebepler ve etkileri daima toplumlar ve milletler üzerinde yer almıştır savını doğrulayacak bilgiler verirsiniz. Daimi olarak milletle ve devlet arasındaki bağlardan çok devletler arası problemler, sahte dostluklar ve siyasi çıkarlar göz önünde olur. Devletlerin asla birbiri ile dost olamayacağı varsayımından da yürüyecek olursak, yaşanan ekonomik problemlerin ve olgularında birbirleri ile doğru orantılı olduğunu görmüş oluruz.
Geçtiğimiz günlerde Rusya ile yaşamış olduğumuz siyasi problemlerden birisi olan angajman kurallarının ihlali ile alakalı ülkemiz ve Dünya genelinde gündeme oturmuş durumundayız. Haklı olarak angajman kurallarının ihlali sonucu uyarılara rağmen çağrıya gerekli yanıtı vermemiş olan bir uçağın düşürülmesi konusunda Dünya genelindeki ülkelerin gözleri üstümüze çevrilmiş durumda. Böylesine siyasi bir durumun, Dünya çapında ve Rusya ile ikili ilişkilerimizde yaratabileceği bazı ekonomik sorunlar yer almaktadır.
Rusya ile var olan petrol ürünleri ticaretimiz ve hepimiz tarafından bilinen doğalgaz ihtiyacımız olmak üzere, Rusya’ya sattığımız tarım ürünlerinin alımın kesilmesi, bavul ticareti olmak üzere diğer tüm faaliyetlerin kısıtlandırılması gibi hadiseler ekonomimizde bazı problemlere neden olabilir. Ancak etkisi kısa vadede bizi, uzun vadede Rusya’yı tehlikeye atacak, dolayısı ile aslında Rusya’nın ekonomik gücünü ve o yıkılmaz siyasi gardını düşürecek bir olgudur. Ülke olarak sabırlı olmamız gereken süreçlerden millet ve ülkemizin tamamı olmak üzere sağ duyulu birer Türk Vatandaşı olarak hareket edersek kolaylıkla sıyrılabileceğimizi hatta ekonomik maksatlı olarak düşünecek olursak optimum faydayı sağlayacağımızı da unutmamalıyız. Bahsi geçen süreç tamamıyla bize ait olan bir süreç olmamakla beraber, Dünya genelinde tüm ülkelerde yaşanabilecek ve yaşanmış süreçlerden birisidir. 
Metaneti ve iradeyi korumak amacıyla kenetlenmeyi ve birliği daimi olarak hedef edinmek, kitle yönetimi değil de memleket ve devlet yönetimi olarak olaya bakmak mantıklı olacaktır.
Zira süreci bizim için zorlaştırmaya çalışan tüm dış güçlerin emelleri ve istekleri yerine getirilmiş ve doğrulanmış olacaktır. Daimi olarak belirtilen hususların farkında olmak ve gerekli farkındalığın gerekliliklerine uygun hareket etmek kısa veya uzun vadede ihtiyacımız olan faydayı bizlere sağlayacaktır.
Geri Ticari Yatırımlarda Kaynak ve Sermaye Yönetimi
İleri Vakıfbank Tercih Kart Avantajları

Yorum Yok

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir