Kredi Kartı Harcama İtirazı Nasıl Yapılır?


Kredi Kartı Harcama İtirazı Nasıl Yapılır ?

Kredi kartı harcama itirazı Chargeback Nedir ?

Chargeback , Harcama itirazı kişinin kendi isteği dışında kendi kredi kartı ile yapılan tüm ödemeleri kapsamaktadır. Bu tür durumlar Mastercard chargeback yöntemi olarak işleme alınır. Genelde yurtdışı ve internet alışverişi yapan kişilerin yaşadığı problemleri veya dolandırıcılık gibi olayların önüne geçilmesi adına tamamen müşteriyi koruma kapsamı altına alan işleme Chargeback ters ibraz denir. Peki chargeback yapmak için neler yapılmalı, chargeback ters ibraz hangi durumlarda yapılır?

Chargeback , ters ibraz ve harcama itirazı olarak bu üç yöntem sizin güvenli alışveriş yapmanız için uygulanan metodlar olarak belirlenmiştir.

Chargeback Harcama İtirazı Hangi Durumlarda Yapılır ?

Kredi kartı ekstrenizde size ait olmayan bir işlem bulunuyor ise derhal müşteri hizmetlerine bilgi vermelisiniz. Bu sayede işlem banka tarafından askıya alınmakta olup , satıcıdan bilgi talebinde bulunulacaktır. Kendinize ait olmayan tüm işlemler 3D onay yapılmadan yapılmış olmalıdır. 3D güvenlik sistemi ile yapılan ödemelerin çoğu chargeback yöntemi ile geri alınamıyor. Ancak harcama itirazını yine bankanıza yapabiliyorsunuz. Peki harcama itirazı kaç günde sonuçlanır?  Son 180 gün içinde yaptığınız tüm ödemeleri kapsamaktadır. Bu sayede geriye dönük itiraz talebinde bulunabiliyorsunuz. İtiraz süresi olarak bankalar 60 güne kadar süre verebilir iken , bu süre içinde kartınız internet alışverişi için güvenlik sebebi ile tamamen kapatılır.

Harcama İtirazı Sonuçlanması

Harcama itirazı için süreç şu şekilde işler ;

  1. Harcama itirazı dilekçesi/formu bankaya gönderilir
  2. Bankanız size verdiği süre içinde satıcıya ulaşır ve fatura gibi bilgiler talep eder
  3. İtiraz süreci durumuna göre kabul edilen miktar alışveriş yaptığınız karta iade edilir

Harcama İtirazı İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir ?

Harcama itirazı yapmaya karar verdiyseniz müşteri hizmetleri tarafınıza harcama itirazı formu veya harcama itirazı dilekçesi gibi belge gönderir veya bazı bankalarda mevcut olan internet şubesi üzerinden oluşturmanızı talep edebilir. Bilgilerinizi gönderdikten sonra harcama itirazı sonuç olarak size verilen süre içinde bildirilir.
Harcama itirazı yapabilmeniz için Ziraat , Akbank , İş Bankası , Garanti , Yapı Kredi ve tüm bankaların Mastercard logolu kredi kartlarını kullanmanız gerekmektedir. Mastercard sizin güvenle alışveriş yapmanızı sağlayan ve tavsiye edilen internet üzerinden güvenli ödeme yapmanız için tek yöntem diyebiliriz.

Geri İnial Kart Nedir Avantajları Nelerdir?
İleri Kredi Kartı ile Para Gönderme Nasıl Yapılır?

Yorum Yok

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir