Kredi Notu Neden Düşer? Nasıl Yükselir?

Kredi puanı neden düşer
Kredi notu nedir? Kredi puanı neden düşer? Kredi puanı nasıl öğrenirim bilgilerini konumuzda bulabilirsiniz.


Kredi Notu Nedir?

Son zamanlarda artan kredi ve kredi kartı başvuruları bankaların sicil sorgulamasına göre olumlu veya olumsuz olarak sonuçlanmaktadır. Kredi notu sizin geçmişe dönük var olan kredi ödemeleri, kredi kartı ekstre ödemeleri,banka kartı işlemleri ve sigortalı çalışma durumunuza göre değişkenlik göstermektedir.

Kredi Puanı Neden Düşer?

Son 5 yıl içerisinde kanunlara dayalı olmakla birlikte kredi kartını ödemeyen kredi ödemesini yapmamış, icra durumuna düşmüş kişilerin kredi puanı kredi çekmeye uygun değildir. Bu sebeplerden dolayı kişilerin kredi notu düşmekle beraber 5 yıl içinde tekrar kredi ve kredi kartı alamazlar.Ayrıca düzensiz ödenmiş kredi ve kredi kartı ödemeleri olmakla birlikte cep telefonu faturanız bile kredi skorunu düşürebilir. 

Kredi notunuzun düşmemesi için mutlaka ödemelerinizi gününde veya gününden önce yapmaya çalışın. Ödeme günlerinizi bankanızı arayarak dilediğiniz tarihlere göre oluşturabilirsiniz.Günümüzde yapılan yanlışlar arasında olan kredi başvurusu yapılıktan sonra reddedildi ise tekrar başvurmak , bu kredi notunuzu tekrar tekrar düşürmektedir. 

Bir defa reddedildi ise aynı zaman içinde tekrar bütün bankalara başvuru yapmanız kredi puanınızı dahada fazla düşürebilir. Bu sebeple öncelikle bankaların şubelerine giderek önce daha fazla bilgi almanızı tavsiye etmekteyiz.

Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Hesap kesim tarihinden sonra yapacağınız ödemeleri düzenli, tam veya fazlası ile öderseniz bu 3 temel kavram kredi notu puanınızı olumlu olarak etkileyecektir. Örneğin ;

Herhangi bir bankadan kredi kartınız var ve dönem borcunuz 500 TL,  siz bu ödemeyi düzenli olarak 500 veya fazlasını düzenli şekilde ödüyor iseniz kredi notu puanınız yükselir.

Kredi Puanı Nasıl Öğrenirim?

Kredi notunuzu Findeks.com üzerinden veya bankaların internet şubesinden kredi puanı için sorgulama yaptırabilirsiniz.
Hiç yorum yok