Bankalarda Mobil Şube Dönemi

Bankalarda Mobil Şube Dönemi Bankacılık sektörü Türkiye’de güçlü ve sağlam yapısını korumaya devam etmektedir. Bankalar güçlü olan bu pozisyonlarını verilen hizmet kalitesini arttırarak daha fazla müşteri kazanma çabası içerisindeler. Teknolojinin gelişmesi, insanların zamandan tasarruf yapmak istemesi, bankacılık sektöründe yeni nesil şube yani mobil şube çalışmalarının yoğunlaşmasını sağlamıştır. Her geçen gün banka şubelerinde yapılan işlem sayısının azalması ve buna bağlı olarak mobil bankacılık kullanımının artması, bankaların da buna göre hizmet politikası geliştirmelerine yol açmıştır. Hızlı ve güvenli bir şekilde işlem yapmanın yolu mobil şubeler sayesinde banka şubelerinde yapılan işlem sayısında ciddi anlamda düşüşlerin yaşanmasına neden olmuştur. Bu durum bankaların şubelere olan bakış açısını değiştirerek, şubelere yapılan masrafların ve maliyetlerin tekrar gözden geçirilmesine neden olmuştur.


Dijital bankacılığın gelişmesine bağlı olarak, Türkiye Bankalar Birliği 2016 yılı verilerine göre internet bankacılığını kullanan müşteri sayısı son 1 yıl içerisinde 2.9 milyon artış göstermiştir. Bu rakamın büyük çoğunluğunu bireysel müşteriler oluşturmaktadır. Aynı zamanda mobil bankacılık kullanımlarında da ciddi anlamda artış meydana gelmiştir. İnternet bankacılığı kullanan müşteriler içerisinde mobil bankacılık işlemlerini kullanan müşteri sayısı 6.9 milyon artarak, toplam 18 milyon kullanıcıyı geçmiş bulunmaktadır. Ortaya çıkan bu durumda bankaların şubelere olan yatırımlarını gözden geçirmeye itmiştir.

Bir banka şubesinin 1 yıllık ortalama maliyeti 1,5 milyon TL’yi buluyor. Bu maliyete katlanmak istemeyen bankalar mobil şube hizmetlerine ve güvenliğine olan yatırımlarını arttırarak müşteri memnuniyetini üst seviyelere çıkarmaya çalışmaktadırlar. Şuan için banka şubelerinde ciddi anlamda bir daralma söz konusu olmasa da gelecek dönemlerde daha az çalışan ve daha küçük ölçekli şubelere gidileceği düşünülmektedir.

Ticari işlemlerinde mobil bankacılık kanalıyla işlem görmesi için yapılan çalışmalar netice verdiğinde küçük ölçekli ve az çalışanlı şubelere geçilmesi kaçınılmaz olacaktır. Şuan için yaklaşık 600 bin kurum mobil bankacılığı aktif şekilde kullanıyor. Kobilerinde yeni nesil şube sistemine geçmesi için yapılan çalışmalar soncunda, mobil şube sisteminin ticaretin her alanında kullanılması amaçlanmaktadır. Şubelerde olan iş yükünün azalması çalışan sayısının da azalmasına neden olacağından bankacılık sektöründe istihdam edilenlerin sayısında yakın dönemde bir azalmanın söz konusu olacağı tahmin edilmektedir.

Hiç yorum yok