Genç Çiftçi hibe şartları ve başvurusu


Genç çiftçilere hibe
Genç çiftçilere hibe

Genç çiftçi hibe şartları neler? 2017 Genç çiftçi başvurusu nasıl yapılacak?

Çiftçi hibe şartları ve başvurusu başladı. Kırsal kalkınmaya destek verebilmek amacıyla Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından üstlenildi. Belli şartları taşıyan gençlere 30 bin TL’ye kadar hibe desteği sağlayacak. Peki, Genç çiftçi hibe başvurusu nasıl yapılacak? İşte, Genç çiftçilere hibe şartları ve detaylı bilgiler. Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının “Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliği” Resmi Gazete’de yayınlandı.

DESTEKLENEN ÇİFTÇİLER

Çiftçi hibe şartları ve başvurusu ile illerde desteklenecek genç çiftçi sayısı ve hibe miktarı, Kalkınma Bakanlığı ve Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) belirlediği, kırsal alandaki yerleşim birimleri sayısı, genç çiftçi nüfusu, kırsal alan nüfusu ve sosyoekonomik gelişmişlik endeksi kriterleri ve programın yıllık bütçesi dikkate alınarak tespit edilecek.

Tebliğin yayımlandığı tarih itibarıyla 18 yaşını doldurmuş olmanız lazım. 41 yaşından gün almamış, ücretli çalışan olmayan ve örgün eğitime devam etmiyor olmanız lazım. 15 büyükbaş veya 50 küçükbaştan fazla hayvanı bulunmamamnız lazım. 50’den fazla arılı kovanı olmayan, aynı proje konusunda Bakanlığın diğer hibe programlarından yararlanmamış genç çiftçiler başvuruda bulunabilecek. 

BAŞVURULAR

Ön başvurular “https://gencciftci.tarim.gov.tr” uzantılı yazılım üzerinden, kesin başvurular ise genç çiftçilerin proje uygulayacağı kırsal alanda ikamet ettiği veya ikamet taahhüdünde bulunduğu yerleşim biriminin bağlı olduğu il veya ilçe müdürlüklerine şahsen yapılacak. Başvurular,  07 Nisan ile 05 Mayıs 2017 tarihleri arasında İl ve İlçe müdürlüklerinde gerçekleştirilecek. Projesi kabul edilen genç çiftçilere 30 bin TL karşılıksız hibe desteği verileceği belirtildi.

ÖN BAŞVURU SİSTEMİ İÇİN TIKLAYINIZ
Uygulama, nüfusu 20 binden az olan yerleşim birimlerini kapsıyor. Ayrıca, 14 büyükşehir kurulması amacıyla çıkarılan 6360 sayılı kanunun yürürlüğe girmesinden önce tüzel kişiliği olan ve nüfusu 20 binin altındaki yerleşim birimlerinde yaşayan genç çiftçiler de hibeden yararlanabilecek.
Hibe ödemesi, Ziraat Bankası tarafından Türk lirası olarak yapılacak.

Haksız destekleme ödemeleri belirlenirse, Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunda belirtilen gecikme zammı oranları dikkate alınarak, ödeme tarihinden itibaren hesaplanan kanuni faiziyle birlikte geri alınacak. İdari hata sonucu düzenlenen belgelerle yapılan ödemeler hariç olmak üzere, tebliğle belirlenen destekleme ödemelerinden haksız yere yararlandığı tespit edilen genç çiftçiler, 5 yıl süreyle hiçbir destekleme programından yararlanamayacak. 

AYRICA BAKABİLİRSİNİZ: Güncel kredi

Geri Teb avukat kredisi - Avukatlar günü kredisi
İleri Denizbank Avukatlara Özel Kredi

Yorum Yok

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir